Representation – vad är avdragsgillt i företaget?
Representation är ett bra sätt att skapa och vårda både nya och redan existerande affärsrelationer, men det är viktigt att veta att alla kostnader för representation inte är avdragsgilla i företaget.
Här kommer de 3 viktigaste sakerna att hålla koll på:
- För mat och dryck vid representation får företaget normalt inte göra avdrag för själva kostnaden. Däremot kan företaget få göra avdrag för momsen på en kostnad upp till 300 kr exklusive moms per person och tillfälle. Det är dock viktigt att tänka på att representationen ska ha en tydlig koppling till verksamheten. Med det menar vi tex att syftet med lunchen eller middagen ska vara att inleda en ny eller upprätthålla en befintlig affärsförbindelse.
- Enklare fika, tex kaffe, bulle eller en smörgås kan vara avdragsgillt. Här är gränsen för kostnaden 60kr per person.
- Kom ihåg att skriva ner följande på kvittot: vilka som deltog, datum, syftet med representationen samt vilket företag representationen gäller. Då är det lättare att visa att kostnaden hör ihop med företagets verksamhet.